Επιτυχίες για τους Έλληνες βαδιστές στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βάδην

Τετάρτη, 06 Απριλίου 2022 12:14 | Νέας Ιωνίας
Επιτυχίες για τους Έλληνες βαδιστές στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βάδην Επιτυχίες για τους Έλληνες βαδιστές στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βάδην
||||

Και τους αθλητές του Ικάρου Ν.Ιωνίας - Ανακοίνωση του Δ.Σ. του Συλλόγου

Από το Δ.Σ. του Ίκαρου Ν.Ιωνίας εκδόθηκε η παρακάτω ανακοίνωση:

Την Κυριακή 3 Απριλίου 2022, διεξήχθη στη Γλυφάδα το Βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην με συμμετοχή 24 Ελλήνων αθλητών και αθλητριών.

Στο 1ο αγώνισμα του προγράμματος, στην κατηγορία Κ18 γυναικών, 5χλμ βάδην, η αθλήτριά μας Σεβαστιανή Ασλανίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, τερματίζοντας με χρόνο 25.33.69, πιάνοντας το όριο (26.00) για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 στην Ιερουσαλήμ.

Στα 10 χλμ βάδην Κ20 γυναικών, καλύτερη Ελληνίδα αθλήτρια αναδείχθηκε η Αναστασία Αντωνοπούλου, που τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 54.06.

Στα 20χλμ βάδην γυναικών, τον καλύτερο χρόνο από ελληνικής πλευράς πήρε η Μαρία-Φιλίππα Γατη, με χρόνο 1:52.14.

Εκτός ανταγωνισμού αγωνίστηκε και η αθλήτριά μας Παυλίνα-Μαρία Βασιλείου στα 5χλμ, Κ18, με χρόνο 31.11.46.

Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες για τη συμμετοχή τους σ' ένα διεθνή αγώνα, καθώς και στον προπονητή τους Ηλία Γκαραβέλα.